Osiołek (dekoracja zaprojektowana przez Jerzego Skolimowskiego)

 

Figurka z edycji limitowanej z unikatową dekoracją zaprojektowaną przez Jerzego Skolimowskiego - reżysera filmu "IO".

Seria Limitowana  - ZAKOŃCZONA
Figurka nie jest juz dostępna w sprzedaży

 

1 200,00 zł
Projektant: Mieczysław Naruszewicz
Wzór z roku: 1960
Numer katalogowy: 50
Szerokość (mm): 55
Wysokość (mm): 110
Długość (mm): 135
Obecnie brak na stanie
Ilość

Seria Limitowana  - ZAKOŃCZONA

O SERII LIMITOWANEJ 

Fabryka Porcelany AS Ćmielów zajmuje się ręczną produkcją porcelany najwyższej jakości. Wybitni projektanci i designerzy współpracujący z fabryką nadają ich produktem niepowtarzalny charakter. 

Tak było również w przypadku projektu wspólnie stworzonego przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów oraz jednego z najbardziej utytułowanych polskich twórców na świecie Jerzego Skolimowskiego. Zachwycony formą rzeźby Osiołka, stworzonego przez Mieczysława Naruszewicza w 1960 roku produkowanego przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów oraz kochający polską porcelanę figuralną,  postanowił nadać niezwykły charakter  (silnie oddziaływujący na emocje odbiorcy) porcelanowej rzeźby kameralnej. Wyjątkowa malatura jest ekspresją artysty, reżysera filmu "IO", związaną z poruszaną w filmie historią. Motywacją do stworzenia dekoracji była chęć dotarcia do drugiego człowieka , przez co reżyser chciał podkreślić poruszane przez siebie dojmujące tematy w filmie. Krople krwi które Jerzy Skolimowski własnoręcznie namalował są wynikiem jego głębokich przemyśleń na temat natury człowieka i egzystencji. Nie bez znaczenia pozostaje wybór figurki , nie tylko ze względu na bezpośrednią jej formę (bohaterem filmu jest osioł) ale również historyczny kontekst rzeźb kameralnych w historii polskiego wzornictwa, Jerzemu Skolimowskiego zależało na nadaniu indywidualnego charakteru dlatego dekoracja ta zdecydowanie różni się od klasycznych mondrianowskich plam barwnych którymi dekorowane były klasyczne figurki z lat 50 i 60.   "IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Jest również kandydatem do Oscara 2022 Zachwyt nad formą Osiołka Jerzego Skolimowskiego był tak duży, że osobiście podjął się trudu stworzenia własnoręcznie dekoracji na kilku egzemplarzach. 

Po kilku miesiącach pracy, powstała limitowana edycja ( 100 egzemplarzy) Osiołka z dekoracją Jerzego Skolimowskiego. Każda figurka, oprócz swojego indywidualnego numeru posiada oznaczenie danego egzemplarza. Numery te wpisywane są do  spersonalizowanego certyfikatu który jest nieodzownym elementem każdej figurki.

Część kolekcji fabryka przeznaczyła na aukcję dobroczynne, wspierające polską sztukę. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie w całości na cele charytatywne.

Realizacja projektu była skomplikowana, czasochłonna i wymagała zaangażowania wielu osób. Z jednej strony artystyczna wizja dekoracji Jerzego Skolimowskiego została zderzona z ograniczeniami technologicznymi jakie niesie ze sobą, niełatwe ręczne dekorowanie porcelany, które różni się  znacząco  od malowania na płótnie. Jednak wielki kunszt pracy oraz zdolności Skolimowskiego oraz duże zaangażowanie w cały proces twórczy Ewy Piaskowskiej, producentki oraz współtwórczyni scenariusza , pozwoliły doprowadzić projekt do końca, czego efektem jest wyjątkowa malatura porcelanowego Osiołka. Wyzwanie, które na początku wydawało się bardzo trudne, a chwilami wręcz niemożliwe do dokończenia, stało się faktem.

Im niższy numer figurki tym wyższa jego wartość kolekcjonerska.

Figurki z numerami 1-12 nie będą dostępne w sprzedaży.

RĘCZNA PRODUKCJA I ZNAKOWANIE

Każda figurka jest wykonana ręcznie z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie zdobiona farbami ceramicznymi przez malarki.

Wyrób posiada specjalne zabezpieczenie w postaci znaków podszkliwnych oraz naszkliwnych. Wytwarzane w naszej fabryce wyroby posiadają m.in. zamieszczone pod spodem logo fabryczne. 
Więcej informacji o ręcznej produkcji i znakowaniu w zakładce: Ręczna produkcja.

CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI

Do figurki dołączany jest CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI, który zawiera informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, a także informacje o wyrobie (nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania). W przypadku figurek dodatkowo do certyfikatu wpisywany jest unikatowy numer wyrobu (nadawany wg fabrycznego systemy znakowania).

PAKOWANIE

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek - idealny na każdą okazję!

50

Opis

Projektant
Mieczysław Naruszewicz
Wzór z roku
1960
Numer katalogowy
50
Szerokość (mm)
55
Wysokość (mm)
110
Długość (mm)
135
Nowy

Mieczysław Naruszewicz

Ur. 1923 w Warszawie, zm. w 2006 roku w Warszawie.

W latach 1947- 1949 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie (pracownia X. Dunikowskiego), następnie w latach 1949-1951 na ASP w Warszawie (dyplom 1953 roku). W latach 1956-61 projektant w Zakładzie Ceramiki i Szkła w Warszawie. Wspólnie z H. Jędrasiakiem, H. Orthwein i L. Tomaszewskim przygotowywał dla polskich fabryk porcelany modele rzeźby kameralnej. Zaprojektował około 44 wzorów, m.in.: „Kot leżący”, „Sroka”, „Byczek Corrida”, „Dzik”.

W latach 60. pracował jako projektant w Zakładzie Wzornictwa Środków Transportu IWP, przygotowując wraz z zespołem projekty nadwozia samochodu dostawczego Star 200 (współaut. J. Pawłowski, A. Kasten, St. Soszyński), lokomotyw i wagonów pasażerskich oraz tramwajów. Żaden z projektów nie wyszedł poza fazę studiów. W latach 1978-1983 kierował Pracownią Wzornictwa w Zjednoczeniu Przemysłu Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom” 

W jego dorobku artystycznym znajdują się także zrealizowane projekty rzeźby monumentalnej, m.in. pomnik „1000-lecia Jazdy Polskiej” w Warszawie (Rondo Jazdy Polskiej, odsłonięcie 1994).

DODATKOWE 

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe. Różne wyroby pakowane są w różne opakowania (poniżej prezentacja kilku wybranych)

 

Do wybranych wzorów figurek, filiżanek czy serwisów oferujemy dedykowane opakowanie drewniane (dodatkowo płatne). Jeżeli takie opakowanie jest dostępne znajduje się w opcji sposób pakowania przy produkcie.

W przypadku wysyłki produktu za pośrednictwem kuriera zapakowany produkt jest dodatkowo umieszczany w opakowaniu transportowym.

Jeżeli w danym momencie poszukiwana dekoracja jest niedostępna, prosimy o kontakt mailowy pod adresem zamowienia@cmielow.com.pl

Sprawdź naszą ofertę! 

Znajdziesz niepowtarzalne pomysły na prezent dla bliskich i przyjaciół, upominek biznesowy, pamiątkę dla gości z zagranicy, prezent ślubny, walentynkowy, gwiazdkowy lub po prostu nadasz swojemu wnętrzu nowego charakteru.

 

Przy zamówieniu powyżej 250 zł bilet do jednej z atrakcji Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie gratis.
Przy zamówieniu powyżej 600 zł bilet i przesyłka GRATIS

PRODUKTY POWIĄZANE