Informacja i rezerwacja zajęć: +48 535 588 960 lub +48 15 861 20 21

Aktualny cennik biletów na stronie Muzeum: http://turystyka.cmielow.com.pl/cennik/ 

Od 1 października zmiana godzin otwarcia obiektu.

Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 - 16:00

Ostatnie wejście do muzeum z przewodnikiem o godzinie 15:00.

Aby skorzystać z większej ilości atrakcji zapraszamy odpowiednio wcześniej.

Zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, zatem jeżeli chcą Państwo mieć zagwarantowaną możliwość wejścia o danej godzinie zapraszamy do zarezerwowania terminu wizyty w naszej manufakturze.

Informacja i rezerwacja:

  • +48 535 588 960,
  • +48 861 20 21 wew.22
  • turystyka@cmielow.com.pl (pn-pt 8:00 -16:00)

Adres: Sandomierska 243, Ćmielów (woj. świętokrzyskie)

Więcej szczegółów oraz ceny biletów, godziny zwiedzania dostępne na stronie internetowej: www.turystyka.cmielow.com.pl

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

 

Pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie powstało w 2005 roku z inicjatywy Adama Spały – właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

 

W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a który obecnie jest wyjątkową salą multimedialną, w której przybliżany jest proces produkcji porcelany. Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogą poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, jak wygląda biała a jak różowa porcelana,  a na ich oczach malarka zdobi porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem. A to wszystko dzieje się w świecie pełnym barw i zapachów, które dodatkowo mają pobudzić wyobraźnię i zaangażować zwiedzającego.

Warsztaty Ceramiczne

Kolejnym punktem przygody z porcelaną jest skorzystanie z warsztatów ceramicznych pod okiem doświadczonego instruktora. Warsztaty zostały uruchomione w 2010 roku.
Przygotowane zostały trzy programy warsztatów:

  •         wykonanie róży z masy porcelanowej
  •         pomalowanie porcelanowej filiżanki
  •         dekorowanie figurki kotka piłkarskiego.

Uczestnicy na początku ubierają specjalne fartuchy ochronne i samodzielnie pracują pod okiem instruktora. Możliwość spróbowania swoich sił w pracy z porcelaną jest niepowtarzalną okazją, tym bardziej, że uczestnicy warsztatów zabierają swoje prace ze sobą. Jest to unikatowa pamiątka z pobytu w Ćmielowie.

 

Kawiarnia Leżąca Kotka

 

W 2010 roku uruchomiona została również Kawiarnia o wdzięcznej nazwie , którą nosi jedna z  porcelanowych figurek – „Leżąca Kotka”.

Serwowane są tu: najdroższe kawy świata – kopi luwak oraz Jamica Blue Mountain, wyjątkowa kawa z porcelaną oraz kawy i herbaty z najdroższymi przyprawami świata, a wszystko podawane w ręcznie wytwarzanej i malowanej porcelanie (również w różowych filiżankach).

 

Wystawa Starej Porcelany

W ćmielowskiej manufakturze przewodnik przybliża turystom także historię produkcji porcelany w  Ćmielowie. W 2013 roku powstała Wystawa Starej Porcelany. Prezentowane w gablotach zbiory są uzupełniane o różne eksponaty prezentujące historię produkcji porcelany w Ćmielowie,

Dzięki zgromadzonym zbiorom zwiedzający odbywają podróż do początków manufaktury z fajansami Małachowskiego po nowe projekty. Zwiedzenie Wystawy Starej Porcelany, to również możliwość zapoznania się ze stylami w produkcji porcelany, zobaczenia jakie formy przeważały w różnych okresach oraz zobaczenia całej kolekcji porcelanowych figurek ze świata.  Duże emocje budzą prezentowane w gablotach próby podrobienia unikatowego wzornictwa (w tym figurki wykonane z ceramiki czy plastiku). Zwiedzający mogą również zobaczyć jakie inne przedmioty codziennego użytku były wykonywane właśnie z porcelany przez lata działalności manufaktury.

Cała wiedza i jej forma przekazania dostosowana jest do wieku grupy zwiedzającej.

Galeria sztuki współczesnej van Rij

Wyjątkowym miejscem jest przestrzeń Galerii sztuki współczesnej van Rij. Galeria została otwarta w 2013 roku w postindustrialnej przestrzeni starej maglarni i znajduje się na drugim piętrze fabryki. W galerii prezentowane są prace współczesnych polskich malarzy oraz rzeźbiarzy. Na stałe prezentowane są prace światowej sławy artysty Lubomira Tomaszewskiego: kolekcja rzeźb, obrazy „ogniem malowane” oraz szkice. Prace sprowadzane są z amerykańskiego atelier artysty.  Dodatkowo odbywają się wernisaże i wystawy czasowe współczesnych artystów (Rafał Olbiński, Natalia Olbiński, Monika Osiecka, Natalia Pastuszenko, Dominik Jasiński). Galeria prowadzi sprzedaż prac i doradza w budowaniu kolekcji.

Sklep firmowy – wzorcownia

W Sklepie firmowym działającym przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów można obejrzeć całą, liczącą ponad 400 wzorów kolekcję porcelanowych figurek, filiżanek, serwisów, wazonów, pater i ręcznie malowanych obrazów oraz zakupić wybrane wyroby. Zaprezentowane tu zostały m.in. figurki zaprojektowane w latach 50tych i 60tych XX, wykonane z oryginalnych form matek jak również współczesne projekty znakomitych designerów. W gablotach można zobaczyć również różową porcelanę dekorowaną 24-karatowym złotem. Wszystkie  wyroby są ręcznie produkowane z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie dekorowane. Kupując bilet do dowolnej atrakcji można kupić porcelanowe pamiątki z rabatem.

 

W obiekcie honorowana jest Karta Dużej Rodziny, zniżki dla Seniora 60+ (zniżki na bilety wstępu)

Bezpłatny parking, darmowe WiFi.

 

Dane adresowe:

Fabryka Porcelany AS Ćmielów – Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów

www.turystyka.cmielow.com.pl, tel.: 535 588 960, 15 861 20 21  wew. 22

 e-mail: turystyka@cmielow.com.pl

Obiekt czynny codziennie, cały rok.

W sezonie letnim: maj – koniec września w godz. 9.00 – 18.00
W okresie październik – koniec kwietnia w godz. 9.00 – 16.00
Wejścia do obiektu odbywają się o pełnych godzinach. Aby zwiedzić większą ilość atrakcji lub skorzystać z warsztatów trzeba przyjechać odpowiednio wcześniej (szczegóły na stronie internetowej)