Fabryka Porcelany AS Ćmielów Adam Spała

O MANUFAKTURZE

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura specjalizująca się w ręcznej produkcji luksusowej porcelany, która kultywuje ona przedwojenne tradycje Wytwórni Świt w  Ćmielowie.

Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają 1804 roku.

Obecnym właścicielem manufaktury jest Adam Spała, stąd też w nazwie fabryki znajdują się litery AS.

budowa.jpg panie1.jpg panie2.jpg
stare2a.jpg stare2b.jpg przod%20stare.jpg

Tradycyjny sposób produkcji został połączony ze światowej klasy wzornictwem nobilitując porcelanowe wyroby do rangi dzieł sztuki.

Większość kolekcji to „kultowe” projekty rzeźb kameralnych z lat 60. XX wieku, powstałych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, współcześnie produkowane z oryginalnych modeli form matek.

IMG_8162.jpg _MG_2773.jpg _MG_2944.jpg _MG_2969.jpg

Manufaktura w swojej ofercie posiada ponad 400 wzorów

  • porcelanowych  figurek,
  • ekskluzywne serwisy,
  • dekorowane 24-karatowym płynnym złotem filiżanki,
  • tradycyjne kubki,
  • wazony,
  • biżuterię
  • dekoracyjne patery (talerze),
  • oraz unikatowe obrazy ręcznie malowane na porcelanie.

Każdy z produkowanych obecnie wyrobów posiada dedykowany certyfikat autentyczności, potwierdzający pochodzenie oraz zawiera wszystkie informacje o projekcie (nazwę, rok zaprojektowania, nazwisko projektanta, a w przypadku figurek również niepowtarzalny numer rzeźby).

Wszystkie wyroby pakowane są w dedykowane pudełka. 

sowa z certyfikatem.jpg sowa%20pude%C5%82ko%20prezent.jpg Znakowanie produktu.jpg

To właśnie oryginalne, unikatowe wzornictwo stawia porcelanowe figurki w szeregu najważniejszych ikon polskiego designu. Znajdują się one w zbiorach światowych muzeów i galerii sztuki w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu czy Moskwie.

ARYSTOKRACJA WŚRÓD PORCELAN - RÓŻÓWA PORCELANA AS ĆMIELÓW

Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest jedyną manufakturą w Europie produkującą wyroby z różowej porcelany według oryginalnej przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego.

Porcelanowe wyroby wykonywane z różowej porcelany zostały ponownie wprowadzone do produkcji w 2014 roku. Wcześniej trwały prace na odtworzeniem jej składu.

Piękno i niezwykłość wyrobu można ocenić dopiero gdy przez delikatne ścianki wyrobów przenika światło, które przechodząc przez porcelanową masę ma kolor jasnego, delikatnego, bardzo charakterystycznego różu.

Recepturę różowej masy porcelanowej wg. Bronisława Kryńskiego, udało się odtworzyć w Fabryce Porcelany AS Ćmielów po prawie 70 latach przerwy w jej produkcji. To zapiski ojca, przekazane przez Zofię Kryńską pozwoliły na odtworzenie składu porcelany o unikatowym kolorze. 

Ogromny wpływ na wysoką cenę różowej porcelany ma skomplikowany technologicznie i drogi proces wytwarzania. Przy produkcji białej masy porcelanowej wykorzystuje się 3 podstawowe surowce, podczas gdy do produkcji różowej masy liczba tych surowców wzrasta do 11. Wyroby wykonane z różowej porcelany są zatem o wiele droższe od białej porcelany.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest jedyną manufakturą w Europie i na świecie produkującą wyroby z różowej porcelany wg. receptury B. Kryńskiego. 

Produkty o wyjątkowym odcieniu różu dostępne są w zakładce RÓŻOWA PORCELANA

Filiżanka Prometeusz espresso z różow Filiżanka Włodek Pawlik z różówej p Anna%20Maria%20serwis%20(4).jpg

KLEJNOT WŚRÓD PORCELAN - SZMARAGDOWA PORCELANA AS ĆMIELÓW

Najnowsze odkrycie w porcelanie dokonane przez obecnego właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów - Adama Spały, to wydarzenie o zasięgu światowym. Jako pierwszy człowiek na świecie opracował „porcelanę szmaragdową”.

Porcelana szmaragdowa to wyrób ceramiczny (ceramika) o gęstej strukturze  i szmaragdowym kolorze; nieprzepuszczalnym dla wody i gazów czerepie, przeświecalny w cienkiej warstwie. W porcelanie szmaragdowej można dostrzec nieuzbrojonym okiem przy świetle dziennym drobinki migających szmaragdów.

Wyjątkowy jest  skład surowcowy i kolor uzyskanego wyrobu, który spełnia wszystkie normy porcelany dekoracyjno-użytkowej (do produkcji serwisów do kawy i herbaty, serwisów obiadowych, wazonów, talerzy, figurek, pater itp.).

Do produkcji masy szmaragdowej używa się:  kaolinu, kwarcu, skalenia oraz innych składników (będących tajemnicą manufaktury) mieszanych w odpowiednich proporcjach z  wodą. W celu zachowania twardości porcelany szmaragdowej ilość użytego kwarcu została zmniejszona o 50%, a w to miejsce dodany został kwarc powstały ze zmielonych szmaragdów (pył szmaragdowy). Przez dodanie szmaragdów uzyskany zostały efekt techniczny i kolorystyczny. Po otrzymaniu lejnej masy porcelanowej dodawany jest  kwarc (barwnik ze zmielonych szmaragdów w proporcjach 13ct  na 1 litr masy porcelanowej  o ciężarze 1,8 kg).

sZMARAGDOWA PORCELANA (8).jpg

Z gotowej masy szmaragdowej metodą odlewania wytwarzane są gotowe wyroby, które po wysuszeniu zostają poddane pierwszemu wypałowi na tzw. „biskwit” w temperaturze ok. 920-980°C. Następnie uzyskany półfabrykat zostaje poddany szkliwieniu  i wypaleniu „na ostro” w temperaturze 1380°C.

Jako pierwsze elementy z porcelany szmaragdowej zostały wykonane elementy nowego serwisu do kawy Pola – imbryk, cukiernica, mlecznik i filiżanki ze spodkami. Każdy element dekorowany jest 24-karatowym płynnym złotem.

W sprzedaży jest dostępny cały serwis jak również pojedyncze elementy.

Produkty realizujemy na zamówienie. Czas realizacji może się wahać od 4 tygodni do nawet 3 miesięcy ze względu na skomplikowaną technologie wytwarzania szmaragdowej porcelany.

Produkty dostępne są w zakładce SZMARAGDOWA PORCELANA

Działania Fabryki Porcelany AS Ćmielów podejmowane przez właściciela manufaktury i artystę - Adama Spałę, były już wielokrotnie nagradzane na różnych polach, a przede wszystkim przy wkładzie w rozwój kultury i sztuki, jak również działalność muzealną.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Poniżej kilka nagród przyznanych manufakturze AS Ćmielów.

Nazwa

Instytucja przyznająca

Rok

1. Nagroda w XV edycji konkursu „TERAZ POLSKA” za figurki porcelanowe

Polskie Godło Promocyjne „TERAZ POLSKA”

2005

 

2. Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług „Najlepsze w Polsce” za działalność muzealną

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wielką Izbę Rzemieślniczą,

2007

3. Perła Polskiej Gospodarki – Perła Honorowa w Dziedzinie Kultury

Polish Market

2012

4. Lider Regionu 2012 – przemysł lekki

Echo Dnia

2013

5. I miejsce w konkursie na najciekawszy eksponat wystawy „Designed in Poland” w Rzymie

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

2013

6. II miejsce konkursie na najciekawszy eksponat wystawy „Designed in Poland” w Brukseli

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

2013

7. Nominacja w XXIV edycji konkursu „TERAZ POLSKA” za serwis z różowej porcelany

Polskie Godło Promocyjne „TERAZ POLSKA”

2014

8. Nominacja właściciela Adama Spały do nagrody „LAUR ŚWIĘTOKRZYSKI 2013” w kategorii „Człowiek roku”

Wojewoda Świętokrzyski

2014

9. „Człowiek 25-lecia” w kategorii kultura dla Adama Spały

Echo Dnia

2014

10. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i polskiej przedsiębiorczości

Prezydent RP

2014