Patera "Czerwono złoty" - kolekcja Józef Wilkoń

Patera z unikatową ilustracją "Czerwono złoty" stworzona przez Józefa Wilkonia w 2023 roku.
Grafika zamieszczona na porcelanie wykonana jest metodą serigrafii i utrwalana w wysokich temperaturach oraz jest dodatkowo malowana ręcznie 24-karatowym płynnym złotem.

1 290,00 zł
Projektant: Józef Wilkoń
Wzór z roku: 2023
Średnica (mm): 270
Czas realizacji ok. 3 dni robocze.
Ilość

AUTORSKA KOLEKCJA GRAFIK STWORZONA PRZEZ JÓZEFA WILKONIA

Józef Wilkoń - Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii, należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. 

Specjalnie dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów opracował on autorską kolekcję wyjątkowych prac.

Stworzona przez Józefa Wilkonia autorska kolekcja ilustracji została wykonana na porcelanowych kubkach, filiżankach, wazonach i paterach jest prawdziwym wyrazem jego talentu i pasji. Każdy z produktów w tej kolekcji jest starannie i precyzyjnie ręcznie wykonany w Fabryce Porcelany AS Ćmielów, co gwarantuje najwyższą jakość i trwałość. Prace artysty zostały przeniesione na produkty metodą serigrafii. Każdy produkt z kolekcji jest unikatowy, ponieważ naniesienie przygotowanej dekoracji na porcelanę odbywa się ręcznie, co zapewnia subtelną różnorodność wzorów i delikatność detali. Na wyrobach pojawiły się motywy, po które artysta sięga bardzo często w swoich pracach, jak: pędzące konie, wielobarwne pawie, tygrysy, koty i  zające.

Oryginalny styl artystyczny Józefa Wilkonia jest zauważalny dzięki swoistej kresce, indywidualnym środkom wyrazu oraz malarskości przedstawienia. Jego ilustracje odznaczają się dynamicznie potraktowaną plamą barwną oraz graficzną dyscypliną. Autora cechuje unikatowa umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia za pomocą kilku ruchów pędzla lub pióra. Twórca najczęściej przedstawia zwierzęta oraz przyrodę, pracując szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Jego ilustracje są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Wilkonia rzadko kiedy zaciekawia człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku.

Natchnieniem dla Wilkonia jest przede wszystkim natura: nastrój zapamiętany z młode lata, malownicze krajobrazy i zagadkowy świat zwierząt, wśród których dorastał. Tym fascynacjom i osobistej pasji twórca potrafi nadać uniwersalną formę. Wilkoń bardzo ceni autorów wprowadzających do swoich prac element poetyczności, m.in. Marca Chagalla, ale czuje też pewne powinowactwo z egzotyczną sztuką Dalekiego Wschodu.

Unikatowe prace Wilkonia są uwielbiane przez miłośników sztuki, a kolekcja ilustracji na porcelanowych wyrobach  jest wyjątkowa i  już została doceniona przez kolekcjonerów.

O PRODUCKIE

Na jednej ściance kubka znajduje się kalkomania z pracą stworzoną przez Józefa Wilkonia, a pod spodem opis z informacjami o obrazie. Kalkomania wypalana jest w wysokich temperaturach.

Średnica patery to: 27 cm
Do produktu dołączana jest specjalna zawieszka, aby paterę  zawiesić na ścianie.

RĘCZNA PRODUKCJA I ZNAKOWANIE

Każda wykonany jest  ręcznie z najwyższej jakości porcelany, a następnie na produkcie umieszczana jest ręcznie kalkomania wypalana w wysokich temperaturach. Dodatkowo brzegi patery zdobione są 24-karatowym płynnym złotem

Wyrób posiada specjalne zabezpieczenie w postaci znaków podszkliwnych oraz naszkliwnych. Wytwarzane w naszej fabryce wyroby posiadają m.in. zamieszczone pod spodem logo fabryczne.  

CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI

Do produktu dołączany jest CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI, który zawiera informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, a także informacje o wyrobie (nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania, tytuł pracy).

PAKOWANIE

Wszystkie produkty pakowane są w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek - idealny na każdą okazję!

Opis

Projektant
Józef Wilkoń
Wzór z roku
2023
Średnica (mm)
270
Nowy

PROJEKT DEKORACJI

Józef Wilkoń

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.
Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

 

W latach 1947–49 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim ( tytuł magistra w 1954 roku).

Oryginalny styl artystyczny Józefa Wilkonia jest zauważalny dzięki swoistej kresce, indywidualnym środkom wyrazu oraz malarskości przedstawienia. Jego ilustracje odznaczają się dynamicznie potraktowaną plamą barwną oraz graficzną dyscypliną. Autora cechuje unikatowa umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia lub elementu pejzażu za pomocą kilku ruchów pędzla lub pióra. Twórca najczęściej przedstawia zwierzęta oraz przyrodę, pracując szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Jego ilustracje są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Wilkonia rzadko kiedy zaciekawia człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku.

Natchnieniem dla Wilkonia jest przede wszystkim natura: nastrój zapamiętany z młode lata, malownicze krajobrazy i zagadkowy świat zwierząt, wśród których dorastał. Tym fascynacjom i osobistej pasji twórca potrafi nadać uniwersalną formę. Wilkoń bardzo ceni autorów wprowadzających do swoich prac element poetyczności, m.in. Marca Chagalla, ale czuje też pewne powinowactwo z egzotyczną sztuką Dalekiego Wschod

Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świcie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006). Prace Wilkonia były prezentowane na wielu wystawach, a sam artysta otrzymał wiele nagród i odznaczeń.

PROJEKT PATERY

Adam Spała

Urodził się w 1956 roku.

 Adam Spała jest 12. właścicielem Fabryki Porcelany AS Ćmielów. 

Od wielu lat projektujący i tworzący porcelanowe dzieła.  Inspiracje czerpie z otaczającego świata, podróży.  Zaprojektował m.in. Orkiestrę Anielską, Kocią Orkiestrę, Orkiestrę Żydowską, porcelanowe figurki kotów w charakterystycznym dla siebie stylu kwadratowym. Stworzył także figurkę Różowego flaminga, wykonaną z różowej porcelany.

Dzięki staraniom Adama Spały udało się nawiązać współpracę z Lubomirem Tomaszewskim - artystą, który stworzył nowe projekty porcelanowych rzeźb dla fabryki. 
Nawiązanie kontaktu z Zofią Kryńską zaowocowało odtworzeniem przez fabrykę różowej porcelany, po ponad 70 latach przerwy w jej produkcji.
Dzięki ciężkiej pracy oraz ogromnej pasji jaką jest porcelana Adam Spała przy współpracy z najlepszymi artystami oraz modelarzami odtworzył oryginalny porcelanowy Serwis Matylda (z charakterystyczną kwadratową stopką) Zestaw ten  został wykonany w Ćmielowie na zamówienie Cara Mikołaja II dla polskiej primabaleriny Matyldy Krzemińskiej.

Jest inicjatorem i założycielem pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie (2005 rok).

PAKOWANIE

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe. 

Produkty pakujemy pojedynczo.

PRODUKTY POWIĄZANE