• Nowy

Sowa Józefa Wilkonia (figurka porcelanowa)

Wyjątkowa figurka porcelanowa stworzona przez Józefa Wilkonia nawiązuje do jego rzeźb z drewna i blachy  w stworzonym przez Artystę bestiarium - "Arka Wilkonia" – czyli ryby, ptaki, nietoperze i mnóstwo innych zwierząt.

Na porcelanowej figurce możemy zauważyć że poszkliwiona powierzchnia wygląda jak drewno ciosane siekierą aby nadać mu odpowiedni kształt. Porcelanowa Sowa wydaję się złożona z dwóch drewnianych pni oraz przyczepionych mniejszych elementów. 

Figurka jest ręcznie malowana farbami ceramicznymi oraz 24-karatowym płynnym złotem (oczy i dziób).

Z tyłu na figurce znajduje się podpis Józefa Wilkonia przeniesiony na porcelanę metodą serigrafii.

1 800,00 zł
Projektant: Józef Wilkoń
Wzór z roku: 2022
Szerokość (mm): 65
Wysokość (mm): 145
Długość (mm): 70
produkt dostępny
Ilość

SOWA JÓZEFA WILKONIA  - FIGURKA PORCELANOWA

Józef Wilkoń - Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii, należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. 

Specjalnie dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów stworzył kolekcje unikatowych ilustracji a z końcem 2022 roku powstała wyjątkowa porcelanowa rzeźba przedstawiająca Sowę.

Wyjątkowa figurka porcelanowa stworzona przez Józefa Wilkonia nawiązuje do jego rzeźb z drewna i blachy  w stworzonym przez Artystę bestiarium - "Arka Wilkonia" – czyli ryby, ptaki, nietoperze i mnóstwo innych zwierząt.

Na porcelanowej powierzchni figurki możemy zauważyć że pod szkliwem wygląda ona jak drewno ciosane siekierą aby nadać mu odpowiedni kształt. Porcelanowa Sowa wydaję się złożona z dwóch drewnianych pni oraz przyczepionych mniejszych elementów. 

Figurka jest ręcznie malowana farbami ceramicznymi oraz 24-karatowym płynnym złotem (oczy i dziób).

Unikatowe prace Wilkonia są uwielbiane przez miłośników sztuki, a kolekcja ilustracji na porcelanowych wyrobach  jest wyjątkowa i  już została doceniona przez kolekcjonerów.


RĘCZNA PRODUKCJA I ZNAKOWANIE

Każdy wyrób jest ręcznie wykonany z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie zdobiony 24-karatowym złotem przez malarki. Ilustracja Józefa Wilkonia została przeniesiona na produkt metodą serigrafii, a następnie utrwalona w wysokich temperaturach.

Wyrób posiada specjalne zabezpieczenie w postaci znaków podszkliwnych oraz naszkliwnych. Wytwarzane w naszej fabryce wyroby posiadają m.in. zamieszczone pod spodem logo fabryczne. 
Więcej informacji o ręcznej produkcji i znakowaniu w zakładce: Ręczna produkcja.

CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI

Do wyrobu dołączany jest CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI, który zawiera informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, a także informacje o wyrobie (nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania). W przypadku figurek dodatkowo do certyfikatu wpisywany jest unikatowy numer wyrobu (nadawany wg fabrycznego systemy znakowania).

PAKOWANIE

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek idealny na każdą okazję.

Opis

Projektant
Józef Wilkoń
Wzór z roku
2022
Szerokość (mm)
65
Wysokość (mm)
145
Długość (mm)
70
Nowy

Józef Wilkoń

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

W latach 1947–49 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim ( tytuł magistra w 1954 roku).

Oryginalny styl artystyczny Józefa Wilkonia jest zauważalny dzięki swoistej kresce, indywidualnym środkom wyrazu oraz malarskości przedstawienia. Jego ilustracje odznaczają się dynamicznie potraktowaną plamą barwną oraz graficzną dyscypliną. Autora cechuje unikatowa umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia lub elementu pejzażu za pomocą kilku ruchów pędzla lub pióra. Twórca najczęściej przedstawia zwierzęta oraz przyrodę, pracując szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Jego ilustracje są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Wilkonia rzadko kiedy zaciekawia człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku.

Natchnieniem dla Wilkonia jest przede wszystkim natura: nastrój zapamiętany z młode lata, malownicze krajobrazy i zagadkowy świat zwierząt, wśród których dorastał. Tym fascynacjom i osobistej pasji twórca potrafi nadać uniwersalną formę. Wilkoń bardzo ceni autorów wprowadzających do swoich prac element poetyczności, m.in. Marca Chagalla, ale czuje też pewne powinowactwo z egzotyczną sztuką Dalekiego Wschod

Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świcie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006). Prace Wilkonia były prezentowane na wielu wystawach, a sam artysta otrzymał wiele nagród i odznaczeń