Dafne - zatańcz ze mną
Projektant: | Lubomir Tomaszewski |
Wzór z roku: | 2011 |
Numer katalogowy: | 308 |
Szerokość (mm): | 140 |
Wysokość (mm): | 270 |
Długość (mm): | 80 |
O PROJEKCIE
Porcelanowa figurka Dafne - zatańcz ze mną powstała po nawiązaniu współpracy Adama Spały - właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów z mieszkającym, pracującym i tworzącym w USA Lubomirem Tomaszewskim.
Artysta ponad 40-letniej przerwie zaprojektował wyjątkową kolekcję kobiet "w ruchu". Mimo, że forma pozostała nadal uproszczona, a zaprojektowana dekoracja nawiązywała do dekoracji rzeźb kameralnych tworzonych w połowie ubiegłego wieku (mocne barwne plamy, ograniczona ilość kolorów w jednym projekcie), to przedstawione kobiety nie były już tylko formą statyczną (pozującą).
Tomaszewski - nazywany ojcem Emocjonalizmu poszedł o krok dalej w rzeźbie kameralnej. Powstały porcelanowe rzeźby przedstawiające kobiety w ruchu: tancerki, kobiety spacerujące, kroczące. Zatrzymane na chwilę w porcelanie, wyglądają jakby za chwilę miały znów wirować w tańcu.
Dostępna w kilku wersjach dekoracji.
Na figurce niestety nie można zamieścić dedykacji (figurka nie ma wystarczającej powierzchni).
Figurka często wybierana i kupowana dla prezent dla miłośników porcelany.
Będzie idealnym prezentem dla początkujących kolekcjonerów.
Brak możliwości wykonania dedykacji na tej figurce.
RĘCZNA PRODUKCJA I ZNAKOWANIE
Każda figurka jest ręcznie wykonana z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie zdobiona farbami ceramicznymi przez malarki.
Wyrób posiada specjalne zabezpieczenie w postaci znaków podszkliwnych oraz naszkliwnych. Wytwarzane w naszej fabryce wyroby posiadają m.in. zamieszczone pod spodem logo fabryczne.
Więcej informacji o ręcznej produkcji i znakowaniu w zakładce: Ręczna produkcja.
CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI
Do figurki dołączany jest CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI, który zawiera informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, a także informacje o wyrobie (nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania). W przypadku figurek dodatkowo do certyfikatu wpisywany jest unikatowy numer wyrobu (nadawany wg fabrycznego systemy znakowania).
PAKOWANIE
Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek idealny na każdą okazję.
Opis
- Projektant
- Lubomir Tomaszewski
- Wzór z roku
- 2011
- Numer katalogowy
- 308
- Szerokość (mm)
- 140
- Wysokość (mm)
- 270
- Długość (mm)
- 80
Lubomir Tomaszewski
Ur. w 1923 r. w Warszawie, zm. 15 listopada 2018 roku w Nowym Jorku
Ceramik, rzeźbiarz, malarz. Projektant figurek ćmielowskich w latach 50-tych pod patronatem IWP w Warszawie. Od 2005 roku tworzył nowe projekty dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Wybitny umysł, dla którego inspiracją jest natura i sam człowiek. Artysta, pochlebnie oceniany przez krytyków sztuki współczesnej.
Lubomir Tomaszewski zapisał się w historii polskiego wzornictwa jako wyjątkowo utalentowany projektant, choć tej dyscyplinie poświęcił jedynie 10 lat swej twórczości. Po wojnie podjął równolegle studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Po trzech latach nauki zrezygnował z pierwszego kierunku, drugi ukończył w 1955 roku. W tym samym roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na pomnik w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, rok później – trzecią nagrodę w konkursie na Pomnik Pokoju w Krakowie.
W 1956 roku Tomaszewski rozpoczął pracę w Zakładzie Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. To właśnie tu razem z Mieczysławem Naruszewiczem, Henrykiem Jędrasiakiem oraz Hanną Orthwein wypracowali styl porcelanowej rzeźby kameralnej - uprościli kształty, wyeliminowali drobne elementy dekoracyjne.
W latach 50. i 60. XX wieku stworzył ponad 30 projektów porcelanowych wzorów, z których największą popularnością cieszyły się m.in. figurki zoomorficzne Kura, Kogut, Chart, Kruk, Wielbłąd oraz Śpiewaczka, Dziewczyna w spodniach, Dama z lustrem i Arabka. W 1961 roku przystąpił Tomaszewski do pracy nad nowym projektem – modelowym serwisem do kawy i tak powstały nowoczesne, bardzo wyjątkowe porcelanowe serwisy o imionach jego córek: Dorota i Ina. W czerwcu 1963 roku serwisy otrzymały I nagrodę na wystawie na Kongresie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Projektantów Wzornictwa Przemysłowego w Paryżu.
W 1966 roku Lubomir Tomaszewski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i rok później rozpoczął pracę dydaktyczną na wydziale sztuki użytkowej i projektowania wnętrz Uniwersytetu w Bridgeport (stan Connecticut). W Ameryce mógł powrócić do realizowania swych rzeźbiarskich pasji, rozpoczął również eksperymentalne poszukiwania malarskie. To właśnie w Stanach rozpoczął "malowanie" obrazów ogniem i dymem oraz tworzył unikatowe rzeźby w "duecie z naturą" (wykorzystując drewno, kamień, szkło, metal). Założył i stał się ojcem międzynarodowego ruchu artystycznego nazywanego Emocjonalizmem - występującemu przeciw idei "sztuki dla sztuki". Według Emocjonalistów ich prace mają odwoływać się do ludzkich emocji, czerpiąc inspirację z natury.
W 2005 roku Adam Spała zaproponował artyście stworzenie nowych wzorów porcelanowych rzeźb, które miały nawiązywać stylistycznie do projektów z lat 60. I tak powstały porcelanowe figurki kotów oraz wyjątkowa kolekcja kobiet "w ruchu" (m.in.:Baletnica, Radość życia, Sento, Dafne, Amare).
Na jego koncie ponad 250 wystaw indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.
W 2014 roku Lubomir Tomaszewski uhonorowany został jednym z najważniejszych medali w dziedzinie kultury: “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.