Współpraca Jerzego Skolimowskiego- reżyser filmu „IO” nominowanego do Oskara 2022 z AS Ćmielów

W czwartek 22 września 2022 roku w kinie Muranów odbyła się premierowy pokaz filmu „IO”, którego reżyserem jest Jerzy Skolimowski.
Był to również bardzo wyjątkowy dzień dla naszej manufaktury, ponieważ była to również premiera porcelanowej figurki Osiołek w edycji limitowanej.

Wyjątkowa malatura na figurce jest ekspresją artysty, reżysera filmu "IO", związaną z poruszaną w filmie historią. Motywacją do stworzenia dekoracji była chęć dotarcia do drugiego człowieka, przez co reżyser chciał podkreślić poruszane w filmie dojmujące tematy. Krople krwi, które Jerzy Skolimowski własnoręcznie namalował, są wynikiem jego głębokich przemyśleń na temat natury człowieka i jego egzystencji. Nie bez znaczenia pozostaje wybór figurki, nie tylko ze względu na bezpośrednią jej formę (bohaterem filmu jest osioł), ale również historyczny kontekst rzeźb kameralnych w historii polskiego wzornictwa. Jerzemu Skolimowskiego zależało na nadaniu indywidualnego charakteru, dlatego dekoracja ta zdecydowanie różni się od klasycznych mondrianowskich plam barwnych którymi dekorowane były klasyczne figurki z lat 50 i 60. XX wieku.
Realizacja projektu była skomplikowana, czasochłonna i wymagała zaangażowania wielu osób. Z jednej strony artystyczna wizja dekoracji Jerzego Skolimowskiego została zderzona z ograniczeniami technologicznymi jakie niesie ze sobą, niełatwe ręczne dekorowanie porcelany, które różni się znacząco od malowania na płótnie. Jednak wielki kunszt pracy oraz zdolności Skolimowskiego oraz duże zaangażowanie w cały proces twórczy Ewy Piaskowskiej, producentki oraz współtwórczyni scenariusza , pozwoliły doprowadzić projekt do końca, czego efektem jest wyjątkowa malatura porcelanowego Osiołka.


Na premierze Artysta otrzymał figurkę Osiołka, którą własnoręcznie pomalował farbami ceramicznymi i był nią zachwycony.

    


Każda figurka Osiołek z edycji limitowanej (liczącej tylko 100 sztuk), oprócz swojego indywidualnego numeru, posiada oznaczenie danego egzemplarza. Numery te wpisywane są do spersonalizowanego certyfikatu autentyczności, który jest nieodzownym elementem każdej figurki. Część kolekcji fabryka przeznaczyła na aukcję dobroczynne, wspierające polską sztukę. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie w całości na cele charytatywne.

Figurka jest dostępna w sprzedaży online oraz stacjonarnie w Ćmielowie (ul. Sandomierska 243) i Krakowie (ul. Starowiślna 64).

 

Link do produktu: https://www.as.cmielow.com.pl/pl/serie-limitowane/1195-osiolek-dekoracja-jerzy-skolimowski.html 

Comments (0)

No comments at this moment