Wszystko zaczęło się od wprowadzenia w 2014 roku do produkcji różowej porcelany, odtworzonej wg oryginalnej receptury Bronisław Kryńskiego - jednego z przedwojennych współwłaścicieli ówczesnej Wytwórni Porcelany „Świt” w Ćmielowie. Po przeprowadzeniu wielu prób i eksperymentów Adam Spała wraz z pracownikami manufaktury odtworzyli dokładny skład masy porcelanowej i rozpoczęto wykonywanie filiżanek i serwisów w pięknym różowym odcieniu.

Zainspirowany wyjątkowym sposobem barwienia różowej masy porcelanowej  (z użyciem prawdziwego złota) oraz podróżą do Republiki Południowej Afryki i wizytą w szlifierni szmaragdów pojawił się pomysł na wykorzystanie szmaragdowego pyłu do nadania porcelanie nowego, unikatowego koloru. To w tamtejszej  szlifierni zauważył po raz pierwszy proszek z obrabianych kamieni, który osadzał się na ubraniach czy okularach pracowników. Był dokładnie tego samego koloru, co wynaleziona szmaragdowa porcelana. A okres pandemii i częściowego lockdownu spowodował, że zaczął bardzo intensywnie pracować nad nową recepturą, choć sprowadzenie szmaragdów w tym czasie wiązało się z dużymi opóźnieniami.

Twórca Szamragdowej Porcelany Adam Spała (zdjęcie Leszek Ogrodnik).jpg

Pierwszy problem jaki napotkał Adam Spała, to było idealnie zmielenie szmaragdów, aby można je dodawać do płynnej masy porcelanowej. Z pomocą przyszli mu pracownicy wydziału ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Pierwsza próba nie była udana. Kamienie zmielono zbyt grubo, przez co błyszczące drobinki były bardzo widoczne w porcelanie. Można było wręcz odnieść wrażenie, że masa jest zanieczyszczona. Kolejna próba, zakończyła się sukcesem, proszek otrzymany ze szlachetnych kamieni był odpowiedni. 

Następnym etapem było przeprowadzenie prób w jakich proporcjach należy dodawać otrzymany pył do masy, aby kolejnych etapach produkcji, w tym po dwukrotnym wypaleniu w wysokich temperaturach sięgających do 1420 stopni Celsjusza, otrzymać idealną barwę porcelany. Skład masy z której odlewano kolejne wyroby był kilkadziesiąt razy modyfikowany, aż uzyskano idealny odcień gotowych produktów.

Do produkcji szmaragdowej porcelanowej używa się: kaolinu, kwarcu, skalenia oraz innych składników, które są tajemnicą manufaktury. Powyższe składniki miesza się w odpowiednich proporcjach z wodą. W celu zachowania twardości porcelany szmaragdowej ilość użytego kwarcu została zmniejszona o 50%, a w to miejsce dodany został kwarc powstały ze zmielonych szmaragdów (barwnik uzyskany ze sproszkowanych kamieni dodawany jest  w proporcjach 13ct  na 1 litr masy porcelanowej). Proces produkcji nowej porcelany jest bardzo skomplikowany technologicznie i wykonanie poszczególnych elementów zajmuje o wiele więcej czasu niż w przypadku porcelany białej.

Pierwsze wyroby na początku 2021 roku zostały przedstawione w Urzędzie Patentowym RP wraz z odpowiednią dokumentacją, a 2 czerwca br. „szmaragdowa porcelana” uzyskała ochronę prawną i mogła zostać oficjalnie zaprezentowana światu.  Porcelana ta zastrzeżona jest nie tylko na terenie Polski, ale również na terenie całej Unii Europejskiej.

Właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów nie kryje dumy, że udało mu się stworzyć recepturę „szmaragdowej porcelany”, która jest nie tylko odkryciem ćmielowskiej manufaktury, ale wydarzeniem w skali całego kraju, a nawet w świata.

Pierwszy zestaw, który został wykonany z tej wyjątkowej porcelany, to „Serwis Pola” zaprojektowany przez Adama Spałę. Ze szmaragdowej porcelany będzie można również zakupić pojedyncze filiżanki.

Tę wyjatkową porcelanę można zobaczyć odwiedzając pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, działające przy starej fabryce, a w sklepie firmowym można złożyć zamówienie na wykonanie unikatowych produktów z dodatkiem szmaragdowego pyłu.

Comments (0)

No comments at this moment