Ręczna produkcja i zdobienie porcelany

Siłą marki AS Ćmielów jest tradycja ręcznej produkcji porcelany

W świecie istnieje tylko kilka manufaktur w, które zajmują się tradycyjną produkcją porcelany oraz ręcznym dekorowaniem wyrobów. Mamy ogromną przyjemność należeć do tego elitarnego grona firm.

Ręczny proces produkcji nadaje naszym wyrobom niezwykłą wartości.

Cieszymy się, że wśród Państwa znajdują się miłośnicy naszej porcelany. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby produkowane przez nas wyroby były najwyższej jakości. Dzięki współpracy z najlepszymi projektantami łączymy tradycję z nowoczesnością tworząc dla Państwa miniaturowe dzieła sztuki.

Wszystko zaczyna się od projektu na podstawie którego powstają modele i formy matki oraz formy robocze.

skan_06.jpg

projektowanie modelarnia.jpg

Czas produkcji porcelany w naszej manufakturze trwa około 4 tygodnie.
Produkty wykonywane są w kolejnych etapach, a gdy są gotowe przekazywane są na magazyn wyrobów gotowych.

ETAPY PRODUKCJI PORCELANY AS ĆMIELÓW

 1. ODLEWANIE

 2. ZNAKOWANIE PODSZKIWNE (ZNAKI CHRONIĄCE PRODUKTY PRZED FAŁSZERWSTWEM)

 3. SUSZENIE WYROBÓW

 4. CZYSZCZENIE

 5. I WYPAŁ PORCELANY NA TZW. "BISKWIT"

 6. KONTROLA JAKOŚCI PRODUKTÓW

 7. SZKLIWIENIE

 8. II WYPAŁ "NA OSTRO" POKRYTYCH WARSTWĄ SZKLIWA

 9. KONTROLA JAKOŚCI PRODUKTÓW

 10. RĘCZNE MALOWANIE PRODUKTÓW

 11. III WYPAŁ PRODUKTÓW PO ZDOBIENIU

 12. DODATKOWE WYPAŁY W PRZYPADKU ZDOBIENIA KILKOMA KOLORAMI, ZŁOTEM LUB PLATYNĄ

 13. KONTROLA JAKOŚCI


Ręczne odlewanie produktów z wykorzystaniem form roboczych.

 

Poniżej cztery  figurki Dziewczyna siedząca z kolejnych etapów produkcji:

1.  wyrób odlany w formie (ciemno-szara barwa jeszcze plastycznej masy porcelanowej)

2. wyrób wysuszony i wyczyszczony (bardzo kruchy produkt, który łatwo można zniszczyć podczas czyszczenia)

3. figurka porcelanowa po pierwszym wypale na tzw. "biskwit"

4. figurka wypalona po etapie szkliwienia (pokryta błyszczącą warstwą szkliwa).

_LEH1518.jpg

Wyprodukowane w Fabryce Porcelany AS Ćmielów wyroby są bardzo dobrze chronione przed fałszerstwem. Stosowany znak logo oraz dodatkowe zabezpieczenia pozwalają na ich łatwą identyfikację.

Wszystkie wyroby wyprodukowane po roku 1996 mają nowy znak logo Fabryki Porcelany AS Ćmielów zastrzeżony w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej w roku 1995 pod numerem 153538. Znak LOGO: czworobok w kolorze czerwonym z wpisanymi dużymi, klasycznymi literami AS w kolorze białym oraz napisem Ćmielów w kolorze czarnym.
Najważniejszym zabezpieczeniem stosowanym na większości figurek jest różowa, czworokątna pieczęć wykonana z masy barwionej. Jest ona oddzielnie odlewana z formy gipsowej i przyklejana na surowym, mokrym wyrobie. Masa na pieczęć przygotowywana jest w specjalnym pomieszczeniu, gdzie barwiona jest w ściśle aptecznych proporcjach czterema wysokotemperaturowymi barwnikami. Cały proces objęty jest tajemnicą zakładu.

Kolejnym zabezpieczeniem są podszkliwne znaki AS oraz numer pracownika wykonującego figurkę, znakowanie to odbywa się na mokrym wyrobie.

Wyroby ze znakami są w kolejnym etapie szkliwione. Po szkliwieniu półprodukty trafiają do malarni, gdzie malarki ręcznie malują je farbami ceramicznymi lub dekorują płynnym złotem czy też platyną.

Jest to proces bardzo pracochłonny. Czas zdobienia poszczególnych wyrobów jest różny, a wszystko zależy od skomplikowania zaprojektowanej dekoracji. Wielokolorowe wyroby wypalane są kilkukrotnie w zależności od skomplikowania malatury.

Każda figurka posiada również swój indywidualny, niepowtarzalny numer nadawany według systemu znakowania. Numer składa się z trzech różnych cyfr/liczb gdzie kolejne oznaczają: numer katalogowy, kolejny numer wyrobu wyprodukowanego w danym roku, rok wykonania. Oznaczenie to jest zawsze wpisywane na certyfikacie autentyczności, który dołączany jest do wyrobu.

Filiżanki, kubki, serwisy oraz inne wyroby nie posiadają indywidualnego numeru. Znakowane są czerwonym logiem Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

Jakiekolwiek zdobienie wyrobów Fabryki Porcelany AS Ćmielów bez wymaganej licencji zabronione.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą na własne oczy zobaczyć proces produkcji do zwiedzania Żywego Muzeum Porcelany, które działa w starych murach fabrycznych w Ćmielowie.


www.turystyka.cmielow.com.pl

Comments (0)

No comments at this moment