20 lipca 2023r. w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie została zaprezentowana wyjątkowa instalacja, którą stworzył Adam Spała przy współpracy z dziennikarzami z kilku ogólnopolskich oraz regionalnych Redakcji. Pracownicy mediów odpowiadając na apel artysty dostarczyli do Ćmielowa po kilka sztuk zalegających w szafach ubrań, które zostały użyte do stworzenia instalacji.
Gości przywitali Katarzyna Rij – kuratorka oraz autor– Adam Spała.
Instalacja to rzeźba małpy z napisem „Nie mam się w co ubrać” wychodząca z garderoby pełnej ubrań i akcesoriów modowych, która ma odzwierciedlać częste bezmyślne nadmierne kupowanie dużo ponad to, niż potrzebujemy. Stroje na wieszakach ledwo mieszcząc się w szafie „wychodzą” na zewnątrz, na przedramionach zwisa mnóstwo zegarków i bransoletek, a złote pierścionki i sygnety zdobią palce. Garderoba dosłownie pęka w szwach, co staje w kontrze do umieszczonego napisu instalacji, czyli „Nie mam się w co ubrać”
10- Wernisaż Instalacji Nie mam się w co ubrać (15).JPG
Kuratorka Katarzyna Rij podczas powitania gości mówiła, że w przypadku tej instalacji nie sposób nie powiedzieć o łączeniu sztuk plastycznych, filozofii, socjologii, a nawet ekologii. Przywołała także słowa Zygmunta Baumana – socjologa, który odniósł się do problemu konsumpcjonizmu mówiąc o postrzeganiu roli konsumenta, jako podstawowej roli społecznej człowieka. Zwróciła także uwagę na dynamiczny charakter pracy, który wpływa na jej widzialność i zachęca do głębszej refleksji.
Podczas wernisażu sam autor - Adam Spała mówił, o tym że należy podejmować świadome decyzje konsumenckie. - Zamiast kupować dużych ilości rzeczy, zwracajmy uwagę na jakość, trwałość i pochodzenie produktów. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że nadmierny konsumpcjonizm niszczy planetę oraz tworzy nierówności w społeczeństwie, często prowadząc do pogardy, wykluczenia. Rodzi to wiele negatywnych zachowań związanych z poczuciem posiadania coraz większej władzy i dominowania nad innymi, a stąd już krok do nacjonalizmów.
Artysta po raz kolejny sięgnął po motyw małpy, który w swojej twórczości traktuje jako nośnik do poruszania często trudnych tematów społecznych, tak jak przy wystawie „Piękne Małpy Europy” z 2012 roku. - Jeżeli już kupujemy dobra materialne to posługujmy się rozumem jak ludzie, a nie jak zwierzęta. I nie chodzi tu konkretnie o małpy, krowy, lwy czy tygrysy. – powiedział autor. Adam Spała jest twórcą kolekcji 47. rzeźb małp z brązu pt.: „Piękne Małpy Europy” oraz wynalazcą szmaragdowej porcelany.
Gościem honorowym wernisażu był Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii, należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Odwiedzając Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, można zobaczyć własnoręcznie malowane przez niego obrazy oraz patery, jak również obejrzeć i kupić wyjątkową autorską kolekcję prac przeniesionych metodą serigrafii na porcelanowe kubki, filiżanki oraz wazony.
Akcja ma charakter społeczny.

Instalacja „Nie mam się w co ubrać” będzie prezentowana w przestrzeni Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie od 21 lipca do końca października 2023 r. Wstęp do obiektu aby obejrzeć tę wystawę jest wolny (od poniedziałku do niedzieli w godzinach pracy muzeum)

Comments (0)

No comments at this moment