Van Rij Gallery zaprasza na wystawę malarstwa Natalii Rybki „Dzieło to człowiek”.

Już 14 października w mieszczącej się w starej fabryce porcelany w Ćmielowie Van Rij Gallery, odbędzie się pierwsza solowa ekspozycja prac Natalii Rybki, jednej z przedstawicielek młodego pokolenia Artystek. Surowość hal postindustrialnej przestrzeni zostanie rozbita przez florę, faunę oraz dziką przyrodę. Ekspozycja “Dzieło to człowiek” prezentować będzie kilkanaście prac powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Wystawa odbędzie się pod kuratorskim okiem Katarzyny Rij.

Prace Natalii Rybki są nasycone sensami. Odniesienia do ikonografii religijnej mieszają się z koncepcjami filozoficznymi. Artystka dotyka w nich tematu wykluczenia społecznego oraz zastanawia się, kto nadaje sens życiu człowieka. Trudne, jednak niezwykle istotne tematy “ubiera” w przyrodę i florystykę. Symbolika roślin staje się formalnym środkiem do złagodzenia goryczy przekazu. Wśród obrazów znalazła się reinterpretacja klasycznego portretu Caravaggia – “Chory Bachus”, namalowanego w latach 1593 – 1594. Artystka poszukuje emocji u osób portretowanych przez Caravaggia i w symboliczny sposób wyraża je na swoich pracach. Obraz ten jest dziełem przewodnim, do którego odwołuje się tytuł ekspozycji. Na wystawie zaprezentowane będzie również kilka innych reinterpretacji dzieł klasyków dawnego malarstwa, w tym Henryka Siemiradzkiego. Inspirowany twórczością malarza obraz “Kobieta czy wazon” przedstawia scenę zakupu młodej niewolnicy przez rzymskiego patrycjusza. Dzieło porusza problem przedmiotowego traktowania kobiet i ich pozycji w społeczeństwie.

Kuratorka Katarzyna Rij wspólnie z artystką opowiada o problemach związanych z pochodzeniem, kulturą czy tradycją miejsca, w którym się urodziliśmy. Podkreśla przy tym fakt, że poglądy i przekonania, które nas ukształtowały w znacznej mierze wynikają właśnie z powyższych kontekstów. Co więcej, wystawa sugeruje, że kontekst w którym wyrośliśmy, determinuje nasze zachowania, decyzje, a nawet wartości. Natalia Rybka w swoich pracach dociera do odbiorcy w trzech warstwach komunikacji: pierwsza to pieczołowicie i z uważnością, melancholijnie oddana przyroda, która łapie oko odbiorcy i wciąga go, zapraszając do interpretacji warstwy drugiej – narracyjnej opowieści o przesłaniu płynącym z malarstwa. Opowiada o problemie cierpienia, izolacji, czy smutku wynikającego z przyczyn społeczno-kulturowych. Trzecia zaś, to warstwa emocjonalno- duchowa, w której Artystka z upodobaniem sięga do idei filozoficzno-psychologicznych, wiążąc przekaz dzieła z duchowością jednostki. 

Podczas wernisażu obecna będzie sama artystka, która oprowadzi po wystawie.

Wernisaż wystawy Natalii Rybki „Dzieło to człowiek”:

14 października (sobota) 2023,

godz. 15:00

Galeria van Rij, siedziba główna, ul. Sandomierska 243, Ćmielów

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 10 października 2023 (krij@me.com / +48 792 047 766)

Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających do 13 stycznia 2024 roku, wstęp bezpłatny.

Comments (0)

No comments at this moment