Serwis miniaturowy Cztery Wnuczki (porcelana szmaragdowa)

Porcelanowy miniaturowy Serwis Cztery Wnuczki to unikatowy projekt Adama Spały.

2 180,00 zł
Projektant: Adam Spała
Wzór z roku: 2020
Ilość elementów zestawu: 7
Ilość filiżanek:
Czas realizacji 6-8 tygodni
Ilość

W skład serwisu wchodzą:

  • imbryk,
  • cukiernica,
  • mlecznik
  • 4 x filiżanki

Ilość elementów zestawu: 7 sztuk.

O SZMARAGDOWEJ PORCELANIE

Nowe odkrycie w porcelanie dokonane przez obecnego właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów - Adama Spały, to wydarzenie o zasięgu światowym. Jako pierwszy człowiek na świecie odkrył i zastrzegł w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie oraz w Unii Europejskiej „porcelanę szmaragdową”.

Porcelana szmaragdowa to wyrób ceramiczny (ceramika) o gęstej strukturze  i szmaragdowym kolorze; nieprzepuszczalnym dla wody i gazów czerepie, przeświecalny w cienkiej warstwie. W porcelanie szmaragdowej można dostrzec nieuzbrojonym okiem przy świetle dziennym drobinki migających szmaragdów.

Wyjątkowy jest  skład surowcowy i kolor uzyskanego wyrobu, który spełnia wszystkie normy porcelany dekoracyjno-użytkowej (do produkcji serwisów do kawy i herbaty, serwisów obiadowych, wazonów, talerzy, figurek, pater itp.).

Do produkcji masy szmaragdowej używa się:  kaolinu, kwarcu, skalenia oraz innych składników (będących tajemnicą manufaktury) mieszanych w odpowiednich proporcjach z  wodą. W celu zachowania twardości porcelany szmaragdowej ilość użytego kwarcu została zmniejszona o 50%, a w to miejsce dodany został kwarc powstały ze zmielonych szmaragdów (pył szmaragdowy). Przez dodanie szmaragdów uzyskany zostały efekt techniczny i kolorystyczny. Po otrzymaniu lejnej masy porcelanowej dodawany jest  kwarc (barwnik ze zmielonych szmaragdów w proporcjach 13ct  na 1 litr masy porcelanowej  o ciężarze 1,8 kg).

Z gotowej masy szmaragdowej metodą odlewania wytwarzane są gotowe wyroby, które po wysuszeniu zostają poddane pierwszemu wypałowi na tzw. „biskwit” w temperaturze ok. 920-980°C. Następnie uzyskany półfabrykat zostaje poddany szkliwieniu  i wypaleniu „na ostro” w temperaturze 1380°C.

Jako pierwsze elementy z porcelany szmaragdowej zostały wykonane elementy nowego serwisu do kawy Pola – imbryk, cukiernica, mlecznik i filiżanki ze spodkami.

Sprzedaż porcelany szmaragdowej rozpocznie się od 2 czerwca br., ponieważ od tego momentu będzie ona chroniona znakiem zarejestrowania ®  (litera „R” wpisana w okrąg).


RĘCZNA PRODUKCJA I ZNAKOWANIE

Każdy element  wykonany jest  ręcznie z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie zdobiony przez malarki (farbą ceramiczną oraz 24-karatowym płynnym złotem).

Wyroby posiadają specjalne zabezpieczenie w postaci znaków podszkliwnych oraz naszkliwnych. Wytwarzane w naszej fabryce wyroby posiadają m.in. zamieszczone pod spodem logo fabryczne. 
Więcej informacji o ręcznej produkcji i znakowaniu w zakładce: Ręczna produkcja.

CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI

Do serwisu dołączany jest CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI, który zawiera informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, a także informacje o wyrobie (nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania).

PAKOWANIE

Wszystkie produkty pakowane są w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek - idealny na każdą okazję!

Opis

Projektant
Adam Spała
Wzór z roku
2020
Ilość elementów zestawu
7
Nowy

Adam Spała

Urodził się w 1956 roku.

 Adam Spała jest 12. właścicielem Fabryki Porcelany AS Ćmielów. 

Od wielu lat projektujący i tworzący porcelanowe dzieła.  Inspiracje czerpie z otaczającego świata, podróży.  Zaprojektował m.in. Orkiestrę Anielską, Kocią Orkiestrę, Orkiestrę Żydowską, porcelanowe figurki kotów w charakterystycznym dla siebie stylu kwadratowym. Stworzył także figurkę Różowego flaminga, wykonaną z różowej porcelany.

Dzięki staraniom Adama Spały udało się nawiązać współpracę z Lubomirem Tomaszewskim - artystą, który stworzył nowe projekty porcelanowych rzeźb dla fabryki. 
Nawiązanie kontaktu z Zofią Kryńską zaowocowało odtworzeniem przez fabrykę różowej porcelany, po ponad 70 latach przerwy w jej produkcji.
Dzięki ciężkiej pracy oraz ogromnej pasji jaką jest porcelana Adam Spała przy współpracy z najlepszymi artystami oraz modelarzami odtworzył oryginalny porcelanowy Serwis Matylda (z charakterystyczną kwadratową stopką) Zestaw ten  został wykonany w Ćmielowie na zamówienie Cara Mikołaja II dla polskiej primabaleriny Matyldy Krzemińskiej.

Jest inicjatorem i założycielem pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie (2005 rok).