Pocałunek (Lubomir Tomaszewski)

Miło nam zatem oznajmić, że po wielu latach pracy i przygotowań najbardziej ukochany projekt Lubomira Tomaszewskiego, czyli „Pocałunek” z 1958 roku został wykonany w Fabryce Porcelany AS Ćmielów i jest dostępny w sprzedaży.

Figurka w prezentowanej wersji zdobienia będzie dostępna w serii limitowanej tylko 100 sztuk.

7 999,00 zł
Projektant: Lubomir Tomaszewski
Wzór z roku: 1958
Szerokość (mm): 100
Wysokość (mm): 310
Długość (mm): 130
Obecnie brak na stanie
Ilość

O PROJEKCIE 

Pocałunek może być  delikatny i romantyczny lub ognisty i namiętny. Jest on wyrazem uczuć między parą. Nic zatem dziwnego, że artyści na przestrzeni wieków prezentowali ten temat z własnej perspektywy.

Pocałunek jako jeden ze znaków miłości był i jest przedstawiany w różnoraki sposób. Oto kilka najbardziej znanych na całym świecie obrazów i rzeźb:

1. Gustav Klimt „Pocałunek“ 1909 r. (Belweder, Wiedeń)
2. Jean-Léon Gérôme  „Pigmalion i Galatea”  ok. 1890 r. (Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork)
3. Auguste Rodin „Pocałunek”  1889 r. (Muzeum Rodina w Paryżu)
4. Antonio Canova  „Psyche ożywiona pocałunkiem miłości”  1787 - 1793 (Luwr, Paryż)
5. Francesco Hayez „Pocałunek” 1859 r.  (Pinacoteca de Brera, Mediolan)
6. Pablo Picasso „Pocałunek” 1925 r. (Muzeum Picassa, Paryż)
7. Edvard Munch „Pocałunek w oknie  1897 r. (Muzeum Muncha, Oslo)
8. Marc Chagall „Urodziny”  1915 r.  (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku)
9. Constantin Brancusi „Pocałunek” 1909 r. (Cmentarz Montparnasse, Paryż)
10.  René Magritte „Kochankowie”  1928 (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Nowy Jork)
11. Henri de Toulouse-Lautrec „W łóżku, Pocałunek 1892 r. (Zbiory prywatne)
12. Frank Bernard Dicksee  „Romeo i Julia” 1884 r. (Southampton City Art Gallery)

Miło nam zatem oznajmić, że po wielu latach pracy i przygotowań najbardziej ukochany projekt Lubomira Tomaszewskiego, czyli „Pocałunek” z 1958 roku został wykonany w Fabryce Porcelany AS Ćmielów i wkrótce będzie dostępny w sprzedaży.

Rzeźba ta została stworzona w stylu charakterystycznym dla wzornictwa lat 50. i 60. XX wieku, wypracowanym przez projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.  Lubomir Tomaszewski jako jedyny z „Wielkiej Czwórki” opracował największą kolekcję figurek kobiet i mężczyzn, wśród  których pojawił się ten wyjątkowy „duet”.

Figurka „Pocałunek” to forma organiczna, pozbawiona zbędnych detali, w której pojawiają się dwie osoby. Projekt nie jest jedną, zwartą bryłą. Poza głowami i łączeniem u podstaw, widzimy dwie odrębne postaci ludzkie, a to za sprawą zastosowania w formie ażuru (przestrzeń ta dodaje lekkości rzeźbie). Niższa postać to dziewczyna o smukłej sylwetce, ubrana w długą sukienkę, z włosami spiętymi w charakterystyczny dla połowy ubiegłego wieku „koński ogon” i z głową lekko zadartą do góry. Mężczyzna z silnie zarysowanymi barkami, stoi mocno na dwóch nogach i pochyla głowę w stronę dziewczyny.  Nie widzimy ich oczu, nosów czy ust, ponieważ w pocałunku stanowią jedność.

Dekoracja jest tu drugorzędną kwestią, ponieważ gdy spojrzymy nawet na niepomalowaną figurkę widzimy bardzo wyraźnie dwoje całujących się ludzi.

Nic dziwnego, że to właśnie „Pocałunek” był najbliższą sercu Lubomira Tomaszewskiego figurką. Zatrzymał on w porcelanowej rzeźbie tak ulotną i wyjątkową chwilę towarzyszącą zakochaniu się/miłości.

Na figurce niestety nie można zamieścić dedykacji (figurka nie ma wystarczającej powierzchni).

SERIA LIMITOWANA: 100 sztuk

Figurki z numerami 1-12 nie będą dostępne w sprzedaży. Zostaną przekazane na licytacje, z których dochody przeznaczone będą na cele charytatywne.

Wszystkie figurki są ręcznie wykonane z najwyższej jakości porcelany, posiadają unikatową ręcznie malowaną dekorację. Każda figurka otrzymuje certyfikat autentyczności i opatrzona jest numerem identyfikacyjnym. Im niższy numer produktu, tym wyższa jego wartość kolekcjonerska.

Członkowie Klubu Kolekcjonera AS Ćmielów mogą zakupić figurkę w cenie specjalnej.
Jeżeli nie są Państwo jeszcze Członkami Klubu zapraszamy do rejestracji na stronie www.as.cmielow.com.pl

RĘCZNA PRODUKCJA I ZNAKOWANIE

Każda figurka jest ręcznie wykonana z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie zdobiona farbami ceramicznymi przez malarki.

Wyrób posiada specjalne zabezpieczenie w postaci znaków podszkliwnych oraz naszkliwnych. Wytwarzane w naszej fabryce wyroby posiadają m.in. zamieszczone pod spodem logo fabryczne. 
Więcej informacji o ręcznej produkcji i znakowaniu w zakładce: Ręczna produkcja.

CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI

Do figurki dołączany jest CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI, który zawiera informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, a także informacje o wyrobie (nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania). W przypadku figurek dodatkowo do certyfikatu wpisywany jest unikatowy numer wyrobu (nadawany wg fabrycznego systemy znakowania).

PAKOWANIE

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek idealny na każdą okazję.

Opis

Projektant
Lubomir Tomaszewski
Wzór z roku
1958
Szerokość (mm)
100
Wysokość (mm)
310
Długość (mm)
130
Nowy

Lubomir Tomaszewski

Ur. w 1923 r. w Warszawie, zm. 15 listopada 2018 roku w Nowym Jorku

Ceramik, rzeźbiarz, malarz. Projektant figurek ćmielowskich w latach 50-tych pod patronatem IWP w Warszawie. Od 2005 roku tworzył nowe projekty dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Wybitny umysł, dla którego inspiracją jest natura i sam człowiek. Artysta, pochlebnie oceniany przez krytyków sztuki współczesnej. 

Lubomir Tomaszewski zapisał się w historii polskiego wzornictwa jako wyjątkowo utalentowany projektant, choć tej dyscyplinie poświęcił jedynie 10 lat swej twórczości. Po wojnie podjął równolegle studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Po trzech latach nauki zrezygnował z pierwszego kierunku, drugi ukończył w 1955 roku. W tym samym roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na pomnik w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, rok później – trzecią nagrodę w konkursie na Pomnik Pokoju w Krakowie. 


W 1956 roku Tomaszewski rozpoczął pracę w Zakładzie Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. To właśnie tu razem z Mieczysławem Naruszewiczem, Henrykiem Jędrasiakiem oraz Hanną Orthwein wypracowali styl porcelanowej rzeźby kameralnej - uprościli kształty, wyeliminowali drobne elementy dekoracyjne.
W latach 50. i 60. XX wieku stworzył ponad 30 projektów porcelanowych wzorów, z których największą popularnością cieszyły się m.in. figurki zoomorficzne Kura, Kogut, Chart, Kruk, Wielbłąd oraz Śpiewaczka, Dziewczyna w spodniach, Dama z lustrem i Arabka. W 1961 roku przystąpił Tomaszewski do pracy nad nowym projektem – modelowym serwisem do kawy i tak powstały nowoczesne, bardzo wyjątkowe porcelanowe serwisy o imionach jego córek: Dorota i Ina. W czerwcu 1963 roku serwisy otrzymały I nagrodę na wystawie na Kongresie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Projektantów Wzornictwa Przemysłowego w Paryżu. 

W 1966 roku Lubomir Tomaszewski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i rok później rozpoczął pracę dydaktyczną na wydziale sztuki użytkowej i projektowania wnętrz Uniwersytetu w Bridgeport (stan Connecticut). W Ameryce mógł powrócić do realizowania swych rzeźbiarskich pasji, rozpoczął również eksperymentalne poszukiwania malarskie. To właśnie w Stanach rozpoczął "malowanie" obrazów ogniem i dymem oraz tworzył unikatowe rzeźby w "duecie z naturą" (wykorzystując drewno, kamień, szkło, metal).  Założył  i stał się ojcem międzynarodowego ruchu artystycznego nazywanego Emocjonalizmem - występującemu przeciw idei "sztuki dla sztuki". Według Emocjonalistów ich prace mają odwoływać się do ludzkich emocji, czerpiąc inspirację z natury.

W 2005 roku Adam Spała zaproponował artyście stworzenie nowych wzorów porcelanowych rzeźb, które miały nawiązywać stylistycznie do projektów z lat 60. I tak powstały porcelanowe figurki kotów oraz wyjątkowa kolekcja kobiet "w ruchu" (m.in.:Baletnica, Radość życia, Sento, Dafne, Amare).

Na jego koncie ponad 250 wystaw indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. 

W 2014 roku Lubomir Tomaszewski uhonorowany został jednym z najważniejszych medali w dziedzinie kultury: “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie produkty owijane są w papier firmowy i pakowane w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek idealny na każdą okazję.

kilka pudełek.jpg

W przypadku wysyłki produktu za pośrednictwem kuriera zapakowany produkt jest dodatkowo umieszczany w opakowaniu transportowym.

Jeżeli w danym momencie poszukiwana dekoracja jest niedostępna, prosimy o kontakt mailowy pod adresem zamowienia@cmielow.com.pl

Sprawdź naszą ofertę! 

Znajdziesz niepowtarzalne pomysły na prezent dla bliskich i przyjaciół, upominek biznesowy, pamiątkę dla gości z zagranicy, prezent ślubny, walentynkowy, gwiazdkowy lub po prostu nadasz swojemu wnętrzu nowego charakteru.

 

Przy zamówieniu powyżej 250 zł bilet do jednej z atrakcji Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie gratis.
Przy zamówieniu powyżej 600 zł bilet i przesyłka GRATIS.

PRODUKTY POWIĄZANE