Obraz porcelanowy" Małpa Estońska"
Kolekcja "Piękne Małpy Europy" została zaprojektowana przez Adama Spałę. W jej skład wchodzi 47 obrazów ręcznie malowanych na porcelanowych płytach.
Sam autor o kolekcji mówi, że jest ona przestrogą dla ludzkości, by uchronić naszą cywilizację przed zagładą. Jeżeli świat, a w szczególności rodzinna Europa nie będą współpracować, a koncentrować się jedynie na własnych korzyściach, to kruchy nasz los. Utracenie empatii może niebezpiecznie zbliżyć ludzi do poziomu zwierząt.
Każdy obraz został dokładnie zaprojektowany, a następnie ręcznie malowany na porcelanie. Małpy widoczne na malowidłach prezentują się na tle najbardziej charakterystycznych budowli architektonicznych danego kraju wykonanych w kolorze kobaltowym. Dodatkowo na każdym obrazie znajduje się flaga danego kraju. Kolory, kształty oraz forma przedstawienia na obrazach małp z różnych krajów, nawiązuje także do konkretnych wydarzeń, czy cech jakie kojarzą się z daną nacją.
Ogromnym wyzwaniem i jednocześnie dyplomatycznym problemem okazało się przedstawienie małpy Watykańskiej. W jaki sposób została przedstawiona zapraszamy do obejrzenia całej kolekcji, która prezentowana jest w jednej z sal Galerii sztuki współczesnej van Rij. Serdecznie zapraszamy do Ćmielowa.
Opis
- Projektant
- Adam Spała
- Wzór z roku
- 2004
- Wysokość (mm)
- 410
- Długość (mm)
- 310
Adam Spała - 12. właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Urodził się w 1956 roku.
Od wielu lat projektujący i tworzący porcelanowe dzieła. Inspiracje czerpie z otaczającego świata, podróży. Zaprojektował m.in. Orkiestrę Anielską, Kocią Orkiestrę, Orkiestrę Żydowską, porcelanowe figurki kotów w charakterystycznym dla siebie stylu kwadratowym. Stworzył także figurkę Różowego flaminga, wykonaną z różowej porcelany.
Dzięki staraniom Adama Spały udało się nawiązać współpracę z Lubomirem Tomaszewskim - artystą, który stworzył nowe projekty porcelanowych rzeźb dla fabryki.
Nawiązanie kontaktu z Zofią Kryńską zaowocowało odtworzeniem przez fabrykę różowej porcelany, po ponad 70 latach przerwy w jej produkcji.
Dzięki ciężkiej pracy oraz ogromnej pasji jaką jest porcelana Adam Spała przy współpracy z najlepszymi artystami oraz modelarzami odtworzył oryginalny porcelanowy Serwis Matylda (z charakterystyczną kwadratową stopką) Zestaw ten został wykonany w Ćmielowie na zamówienie Cara Mikołaja II dla polskiej primabaleriny Matyldy Krzemińskiej.
Jest inicjatorem i założycielem pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie (2005 rok).