Filiżanka Doskonała "Piękne Małpy Europy"

129,00 zł
Projektant: Adam Spała
Wzór z roku: 2015
Pojemność (ml): 100
Piękne Małpy Europy:
Czas realizacji ok. 3 dni roboczych.
Ilość

Wyjątkowa kolekcja kubków z dekoracją nawiązującą do kolekcji obrazów "Piękne Małpy Europy". Grafika porcelanowych obrazów została przeniesiona z dużych płyt porcelanowych, wykonana w postaci kalkomanii i utrwalona na porcelanowych filiżankach.

Dostępne w kolekcji są wybrane grafiki. Zapraszamy do wyboru z listy rozwijalnej przy produkcie.

"Piękne Małpy Europy"

Wprawiają w zachwyt w galeriach całego świata. Niosąc też przy tym przesłanie artysty. - To moja przestroga dla ludzkości. Marzy mi się świat bardziej otwarty, tolerancyjny, wspólnie rozwiązujący globalne problemy - mówi Adam Spała, pomysłodawca i projektant kolekcji „Piękne Małpy Europy”.

Cofnijmy się do 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Inspiracją artysty było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. - To wynik moich wieloletnich poszukiwań tematu rzeźbiarsko-malarskiego, który by nie dzielił, a łączył całą Europę . Wszystkie 47 państw - podkreśla Adam Spała. Tak rozpoczął projekt „Piękne Małpy Europy”. Przez ponad siedem lat w Fabryce Porcelany AS Ćmielów powstawała jedyna na świecie kolekcja 47 obrazów autorstwa artysty.

„Płótno” wybrał sobie wyjątkowe - porcelanowe płyty produkowane w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. I to na nich malowane były kolejne elementy dzieł - w stylu art déco, pod ścisłą kontrolą projektanta, który dobrał styl, kolory, wyznaczył proporcje oraz stworzył całą koncepcję. Każdy obraz kilkukrotnie wypalany był w wysokich temperaturach (800˚C i 1100˚C). Najpierw powstawały wielobarwne małpy - o oryginalnych formach, często z charakterystycznymi dla danego europejskiego kraju atrybutami. Następnie były malowane filiżanki AS Ćmielów z flagą danego kraju, które spajały cykl obrazów. A na końcu wykonane kobaltem zostało tło malowideł z najbardziej charakterystyczną dla danego państwa architekturą.

Miejsce premiery kolekcji obrazów „Piękne Małpy Europy” było wyjątkowe - Muzeum Narodowe w Hanoi (w Wietnamie). Wystawa odbyła się w 2011 roku i była związana z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

- Kolekcja obrazów jest metaforą wizji „zagłady”, bliskiego końca cywilizacji. Jeżeli kraje nie będą ze sobą współpracować, to kruchy nasz los. Obawiam się, że egoistycznie myśląc tylko o sobie, możemy się niebezpiecznie zbliżyć do poziomu zwierząt z moich obrazów – przestrzega autor.

Każdy obraz został namalowany tylko w jednym egzemplarzu i wszystkie prace można oglądać w Galerii van Rij w Ćmielowie. Kolekcję dopełnia 48. malowidło przedstawiające portret autora - Adama Spały.

Opis

Projektant
Adam Spała
Wzór z roku
2015
Pojemność (ml)
100
Nowy

Adam Spała

Urodził się w 1956 roku.

Adam Spała jest 12. właścicielem Fabryki Porcelany AS Ćmielów. 

Od wielu lat projektujący i tworzący porcelanowe dzieła.  Inspiracje czerpie z otaczającego świata, podróży.  Zaprojektował m.in. Orkiestrę Anielską, Kocią Orkiestrę, Orkiestrę Żydowską, porcelanowe figurki kotów w charakterystycznym dla siebie stylu kwadratowym. Stworzył także figurkę Różowego flaminga, wykonaną z różowej porcelany.

Dzięki staraniom Adama Spały udało się nawiązać współpracę z Lubomirem Tomaszewskim - artystą, który stworzył nowe projekty porcelanowych rzeźb dla fabryki. 
Nawiązanie kontaktu z Zofią Kryńską zaowocowało odtworzeniem przez fabrykę różowej porcelany, po ponad 70 latach przerwy w jej produkcji.
Dzięki ciężkiej pracy oraz ogromnej pasji jaką jest porcelana Adam Spała przy współpracy z najlepszymi artystami oraz modelarzami odtworzył oryginalny porcelanowy Serwis Matylda (z charakterystyczną kwadratową stopką) Zestaw ten  został wykonany w Ćmielowie na zamówienie Cara Mikołaja II dla polskiej primabaleriny Matyldy Krzesińskiej.

Jest inicjatorem i założycielem pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie (2005 rok).

Wszystkie produkty pakowane SĄ w dedykowane, eleganckie pudełko prezentowe i są gotowe do wręczenia jako wyjątkowy upominek idealny na każdą okazję.

W przypadku wysyłki produktu za pośrednictwem kuriera zapakowany produkt jest dodatkowo umieszczany w opakowaniu transportowym.

Jeżeli w danym momencie poszukiwana dekoracja jest niedostępna, prosimy o kontakt mailowy pod adresem zamowienia@cmielow.com.pl

Sprawdź naszą ofertę! 

Znajdziesz niepowtarzalne pomysły na prezent dla bliskich i przyjaciół, upominek biznesowy, pamiątkę dla gości z zagranicy, prezent ślubny, walentynkowy, gwiazdkowy lub po prostu nadasz swojemu wnętrzu nowego charakteru.

 

Przy zamówieniu powyżej 250 zł bilet do jednej z atrakcji Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie gratis.
Przy zamówieniu powyżej 600 zł bilet i przesyłka GRATIS.